niedziela, 1 czerwca 2014

Ciasto drożdżowe smakuje każdemu łasuchowi

 
     Owoce owocami, naleweczki domowe naleweczkami ale niemal każdy zawsze chętnie jada domowe ciasto drożdżowe. Owszem, ciasta drożdżowe można nabyć w każdej cukierni i w każdym supermarkecie, ale TYLKO DOMOWE CIASTO pozostaje do końca świeże pod warunkiem, że nie zjemy go natychmiast po wyjęciu z piekarnika. Wprawdzie takie czasem ciepłe jeszcze ciasto jest najpyszniejsze mimo, że podobno okropnie niezdrowe....

Zwykłe ciasto drożdżowe babci Luci

Składniki:
1 kg mąki pszennej
10-12 dag drożdży
6 żółtek
1 jajko całe
1/4 kg cukru
szczypta soli
utarta z cukrem i przesiana prawdziwa wanilia (1/2 laski i 5 łyżek cukru)
lub cukier waniliowy z prawdziwej wanilii
5 -6 kropli olejku migdałowego
2 łyżki siekanej smażonej skórki pomarańczowej
garść rodzynek
1/4 kg masła
1 łyżka smalcu
2 szklanki mleka (może być rozpuszczone zwykłe mleko w proszku albo "instant)

Wykonanie:
Mąkę przesiać, wsypać do miski, następnie wlać do niej rozrobione w letnim mleku drożdże i "zakopać je". Kiedy zobaczymy, że mąka nad drożdżami pęka, co oznacza, że drożdże pracują, dodać resztę składników a na końcu rozpuszczone, ostudzone masło i smalec (dodany do masła smalec powoduje, że ciasto drożdżowe nie wysycha tylko  zachowuje wilgoć). Wszystkie składniki należy dobrze wyrobić ręką (co najmniej przez pół godziny) i kiedy już "odstaje" od ręki czyli nie lepi się do ręki należy powkładać ciasto do wysmarowanych tłuszczem foremek i zostawić pod przykryciem aż podrośnie. Kiedy ciasto podroście należy je wstawić do letniego piekarnika, tam jeszcze chwilę rośnie i dopiero wtedy zwiększyć temperaturę w piekarniku. Piec na złoty kolor sprawdzając patyczkiem do ciasta czy jest już upieczone (patyczek musi być suchy).

UWAGA:
Zamiast odstawić ciasto w foremkach do wyrośnięcia przed włożeniem go do piekarnika można też od razu wstawić je do letniego piekarnika i czekać aż podrośnie a następnie zwiększyć temperaturę.
Nie wolno wlewać do ciasta gorącego roztopionego tłuszczu ani rozpuszczać drożdży w gorącym mleku ponieważ w obu przypadkach drożdże zostaną "zabite" i ciasto nie wyrośnie.
Wysmarowane tłuszczem foremki, przed włożeniem w nie ciasta, można wysypać drobno zmielona tartą bułką.

     Dla tych bardzo zajętych, którzy czasem są w takim pędzie, że niemal zapominają jak się nazywają, podaję przepis na szybkie ciasto drożdżowe. W smaku jest podobne ale nic nie zastąpi tego pierwszego ciasta z przepisu mojej osobistej babci.

Łatwe ciasto drożdżowe pani Danusi

Składniki:
60 dag mąki
20 dag masła
20 dag cukru
4 całe jajka
1 łyżka oleju
10 dag drożdży
1 szklanka mleka
pokrajana smażona skórka pomarańczowa ewentualnie garść rodzynek i orzechów włoskich
kilka kropli zapachu migdałowego

Wykonanie:
Drożdże zasypać w osobnej miseczce cukrem, co jakiś czas mieszać i poczekać aż się "rozpuszczą". Do mąki ( najlepiej w misce bo ciasto jest po zrobieniu rzadkie) wrzucić pozostałe składniki, wlać tłuszcz rozpuszczony w mleku, ale letni i drożdże z cukrem. Wszystko razem dobrze wymieszać łyżką. Wlać ciasto do dwóch mniejszych, wysmarowanych tłuszczem i wysypanych tartą bułką foremek lub jednej dużej i piec aż powierzchnia ciasta będzie miała jasnobrązowy kolor a patyczek który wbijemy w ciasto będzie suchy.
Po wyjęciu z foremek, jeszcze gorące ciasto polukrować.

     Każde ciasto drożdżowe należy natychmiast po wyjęciu z pieca, jeszcze gorące polukrować. Lukier pięknie pokryje gorące ciasto i zastygając na stygnącym cieście stworzy równą, błyszczącą powłokę. 

Lukier do ciast wszelkiego rodzaju

Sporą ilość cukru pudru zalać wrzątkiem i rozkręcić łyżką podobnie jak się ubija kogiel-mogiel, na gładką masę o konsystencji gęstej śmietany. Lukier może być zwykły, czyli  biały, cytrynowy (z dodatkiem soku z cytryny), czekoladowy ( z dodatkiem kakao) lub różowy z dodatkiem odrobiny soku owocowego na przykład z aronii (mocno barwi) lub wiśniowego. 
ubijając lukier należy wrzątek wlewać do cukru po odrobinie żeby lukier nie był zbyt wodnisty bo zamiast zastygnąć  na cieście spłynie z niego. Warstwa lukru nie powinna być ani zbyt gruba ani zbyt cienka. Do lukru możemy dodać drobno posiekaną smażoną skórkę pomarańczową lub cytrynową. Ten sam lukier (ze skórką pomarańczową) wykorzystuję do lukrowania pączków domowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz