niedziela, 8 czerwca 2014

PEWNE PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ, ABY ODNOSIĆ SUKCESY W KUCHNI.

     Są gospodynie które wiele rzeczy potraw, w tym także ciasta, robią "na oko". Trzeba do tego mieć albo wielkie doświadczenie, rutynę, albo dużą odwagę i fantazję. Wyniki tych poczynań bywają bowiem różne. Osobom, które rzadziej zabierają się do gotowania, szczególnie zaś do pieczenia ciast, zalecałabym umiarkowane oddawanie wodzów fantazji i raczej dokładne stosowanie się do już wypróbowanych przepisów. Jeżeli chcemy żeby zrobiona przez nas potrawa, szczególnie ciasto, była smaczna, musimy do jej wykonania użyć świeżych produktów pierwszego gatunku. Z gorszych składników nie można zrobić czegoś naprawdę dobrego. Zalecałabym przede wszystkim przy robieniu ciast, szczególnie drożdżowego, jednakową, najlepiej pokojową temperaturę wszystkich składników, szczególnie jajek. Z bardzo zimnego białka piana się wprawdzie szybko ubije, ale potem w cieple, szybko opadnie i nie spełni swojego zadania. Ciast i deserów z dodatkiem jajek nie należy nigdy studzić w otwartym oknie lub przeciągu, gdyż nabierają przykrego zapachu (jak to się mówi "mokrego psa"). Czuje się to szczególnie przy popijaniu takiego ciasta gorącą herbatą. Nie należy przesadzać z ilością wszelkiego rodzaju zapachów do ciast bo nie ma nic gorszego niż "przeperfumowane" ciasto.
     Świeżo upieczone, gorące jeszcze ciasto, wchłania szybko wszelkie zapachy z otoczenia (pachnące mydło, perfumy, świeżo zapastowana podłoga). Nie też w jego pobliżu krajać cebuli, czosnku ani malować używać żadnych substancji chemicznych o ostrym zapachu. Zapach pleśni czy stęchlizny albo zapachy chemiczne są z ciasta niemożliwe do usunięcia. Może to są sprawy oczywiste, ale ostrożności nigdy dosyć.
Blachy i wszelkiego rodzaju metalowe foremki do ciasteczek powinny być natychmiast po użyciu wymyte z tłuszczu i dokładnie wysuszone, tak, aby nie zardzewiały.
     Kruche ciasteczka najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętych blaszanych puszkach lub szklanych słojach, aby nie zawilgły. Ciasta - najlepiej zawijać w pergamin lub folię aluminiową. Pierniczki tuż po upieczeniu powinny być przechowywane w płóciennym woreczku, aby zwilgły, później można je schować do metalowej puszki.
Kuchnia to miłe miejsce w domu, ale też swego rodzaju laboratorium i o tym zawsze należy pamiętać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz