czwartek, 9 października 2014

ZUPY I ZUPY-KREMY


    Początek jesieni.... wcześnie robi się ciemno, czasem pada deszcz i jest zimno. Wracamy do domu po pracy, po szkole, po wykładach na uczelni. Po drodze  jeszcze zakupy. jak to przyjemnie podgrzać sobie talerz pysznej, domowej zupy zamiast jakichś "gorących kubków" (SAMA CHEMIA) !!!!!! Z cała pewnością domowa zupa jest o wiele zdrowsza nich torebkowa chemia a poza tym o wiele smaczniejsza !

     Na jesienną chandrę nie ma to jak talerz pysznej domowej zupy.  Talerz dobrej, gorącej,  zupy  to podstawa, jak mawiała moja ukochana babcia. Dlatego też postanowiłam trochę jesiennie podać przepisy na zupy. Tym razem jesienno-zimowe, jadane na gorąco, a nie te jadane latem, chłodniki i zupy owocowe.
  
 Zupa-krem to nic innego jak po prostu zupa w postaci półpłynnej kiedyś, dokładnie przecierana przez sito. Dziś, dzięki postępowi technicznemu,  roztarta mikserem lub blenderem. Zupy-kremy podajemy z pokrajanymi w kostkę grzankami, groszkiem ptysiowym albo z tostami. Zupę pomidorową podajemy z gotowanym ryżem lub jak kto woli z gotowanym makaronem.

    Dobra zupa powinna być dosyć gęsta bo często jest naszym  jedynym ciepłym posiłkiem jaki jemy w ciągu dnia. Jeżeli zupa jest rzadka powinno się ją podawać z makaronem, ryżem, grzankami,  groszkiem ptysiowym, słonymi paluszkami czy jakimiś pasztecikami.

„Kwadraciki” do zup, z kaszy  krakowskiej

     Poza wymienionymi „dodatkami” do zup moja babcia  robiła swego rodzaju kluski z kaszy. Gotowała „na gęsto” kaszę krakowską, rozkładała warstwę kaszy grubości 1 centymetra na półmisku a kiedy kasza wystygła i odparowała się z niej woda krajała ją w drobne kwadraty i podawała do zupy zamiast klusek.

Podałam już kiedyś w tym blogu przepis na krupnik i domowy rosół. Teraz pora na inne, równie pyszne zupy. 

Zupa pomidorowa

1 i ½ litra wody, 
400g koncentratu pomidorowego,
 przyprawy (sól, pieprz, cukier), 
śmietana 18% albo jogurt naturalny, 
siekana natka kopru.

     Do uprzednio przygotowanego wywaru z mięsa i jarzyn, ewentualnie z samych jarzyn dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy (do smaku).  Jeżeli nie mamy wywaru możemy do wody dodać 1-2 kostki bulionowe. Na końcu dodajemy śmietanę lub jogurt i posiekany koper.
     Moi domownicy zupę pomidorową jadają najchętniej z gotowanym ryżem, makaronem albo piją w  filiżance, zagryzając ją  pasztecikiem

UWAGA: wiosną i latem, kiedy koperek jest tani kupuję go całymi pęczkami na targu, dobrze myję, żeby nie było w nim piaski, drobno siekam , upycham w pojemnikach po lodach i zamrażam. Najlepszy je koper czerwcowy (najmocniej pachnie).   Używam do moich zup naprawdę bardzo dużo kopru (wolę go niż natkę pietruszki).  


Zupa cytrynowa

1 i ½ litra wody, 
½ kg ryżu, 
1-2 spore cytryny, 
przyprawy (sól, pieprz, cukier), 
śmietana 18% albo jogurt naturalny,
 siekana natka kopru.

     Tak jak w przypadku zupy pomidorowej, na gotujący się, uprzednio przygotowany wywar z mięsa i jarzyn, ewentualnie z samych jarzyn wrzucamy nieopłukany, ale przebrany  ryż (mogą być w nim drobne kamyczki lub jakieś „obce” nasiona i przyprawy (do smaku).  Jeżeli nie mamy wywaru możemy do wody dodać 1-2 kostki bulionowe.
     Gotujemy ryż w wywarze, specjalnie nie płukany ponieważ mączka ryżowa w naturalny sposób zagęszcza zupę. Kiedy ryż jest już dobrze rozgotowany dodajemy wyciśnięty sok cytrynowy (wraz z miąższem), a na końcu zaprawiamy zupę śmietaną albo jogurtem i dodajemy posiekany koperek. 


Kartoflanka

              1-1 ½   litra wody
              6-7 większych ziemniaków
              solanka jarzynowa
              przyprawy

         Gotujemy na wodzie lub na wywarze z dodatkiem 2-3 łyżek „solanki jarzynowej” pokrajane w drobną kostkę ziemniaki. Kiedy ziemniaki są już miękkie, doprawiamy zupę do smaku solą, pieprzem ewentualnie, jeśli ktoś lubi majerankiem czy oregano, poza tym śmietaną lub jogurtem. Jeżeli gotujemy zupę z dodatkiem „solanki jarzynowej” należy potem uważać z solą. Najlepiej doprawiać wszelkie potrawy próbując je .   Znam osoby, które doprawiają wszystko „na oko” co doprowadza do opłakanych skutków (przesolone, niedosolone, zbyt ostre lub mdłe). Takie potrawy bywają po prostu niesmaczne.
     Kartoflankę, przed zaprawieniem śmietana  albo mikserem albo w blenderze. Wtedy będziemy mieć zupę-krem.


Zupa ogórkowa

1-1½  litra kartoflanki
3-4 kwaszone ogórki
lub 1 słoiczek tartych kwaszonych ogórków
siekany koperek oprócz tego, co w ogórkach
 przyprawy (sól, pieprz)
śmietana lub jogurt naturalny

              Po ugotowaniu kartoflanki, kiedy ziemniaki są już miękkie, wrzucamy starte ogórki kiszone , doprawiamy zupę do smaku, zaprawiamy ją śmietaną/jogurtem i dodajemy siekany koperek. Ogórki wrzucamy na końcu ponieważ w kwasie ani ziemniaki ani jarzynka nigdy nie ugotują się do miękkości.
     

Ogórki kiszone na zupę

              1 kg ogórków
              1 łyżka soli
              1-2 pęczki koperku
              10 ząbków czosnku

              Żeby sobie ułatwić życie w kuchni staram się przygotować jak najwięcej półproduktów, które potem wystarczy przynieść z piwnicy… Jesienią, w sezonie robienia przetworów z ogórków kiszę ogórki na zupę. Duże ogórki, utarte na grubych oczkach, należy wymieszać z solą , drobno pokrajanym czosnkiem i posiekanym koperkiem. Wymieszać i zanim ogórki zaczną puszczać pod wpływem soli sok upychać je w słoikach. Należy zostawić około 1 - 1 ½  cm wolnego miejsca pod pokrywką słoika aby było miejsce na sok który ogórki puszczą podczas procesu kiszenia.
             
Zupa z porów

              1 – 1 ½ litra wody
              2-3 spore pory
              7-8 średnich ziemniaków
              2 serki topione
              przyprawy

     Pory, po dokładnym umyciu (żeby nam piasek nie skrzypiał w zębach) krajemy bardzo drobno ostrym nożem. Pokrajany por trzeba zeszklić a następnie  podsmażyć na oleju, oliwie lub na maśle na złoty kolor. Na wywarze   (lub wodzie z dodatkiem kostek rosołowych) gotujemy pokrajane w drobną kostkę ziemniaki i podsmażony por. Kiedy ziemniaki są miękkie solimy zupę do smaku i zaprawiamy ją  zwykłym serkiem topionym. (1 lub 2 serki bez żadnych dodatków, zależy od ilości zupy) rozpuszczamy w zupie po zestawieniu jej z ognia. Zupę porową podajemy z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
       Zupę z porów, przed zaprawieniem śmietana i zagęszczeniem topionym serkiem możemy zmiksować albo mikserem albo w blenderze. Wtedy będziemy mieć zupę-krem.

Kapuśniak

              1-1 ½   litra wody
              6-7 większych ziemniaków
              solanka jarzynowa (2-3 łyżki)
              30 dag kwaśnej, kiszonej kapusty
              10 dag wędzonego boczku lub dobrze uwędzonej kiełbasy lub innej  
                wędzonki , przyprawy

     Gotujemy na wodzie lub na wywarze z dodatkiem 2-3 łyżek „solanki jarzynowej” pokrajane w drobną kostkę ziemniaki. Kiedy ziemniaki są już miękkie, doprawiamy zupę do smaku solą, pieprzem ewentualnie, jeśli ktoś lubi majerankiem . Próbujemy czy przypadkiem nie trzeba zupy dosolić, Następnie, na samym końcu, wrzucamy drobno pokrajaną kiszoną kapustę i jeszcze przez chwilę gotujemy. Można do kapuśniaku dodać trochę ziaren kopru.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz