sobota, 18 października 2014

ZIEMNIAKI, KARTOFLE, PYRY CZY JAK JE TAM KTO NAZYWA W SWOIM REGIONIE :)

Leniwe pierogi

              ½ kg białego sera
              1-2 średniej wielkości gotowane ziemniaki
              1 jajko
              2 łyżki mąki ziemniaczanej lub nieco więcej
              mąka pszenna

              Wbrew nazwie leniwe pierogi są właściwie kluskami, podobnymi do kopytek z tą różnicą, że kopytka są wykonane z ziemniaków z dodatkiem sera natomiast leniwe pierogi robi się z sera z dodatkiem kilku gotowanych ziemniaków, które dodają puszystości.
              Ugotowane poprzedniego dnia ziemniaki i biały ser mielimy przez maszynkę do mięsa, następnie zagniatamy dokładnie wszystkie składniki aż otrzymamy ciasto o konsystencji plasteliny. Na stolnicy posypanej mąką formujemy z tego ciasta wałki grubości około 2 cm i spłaszczamy je, robiąc na powierzchni drobną kratkę nożem. Następnie krajemy ukośne kluski szerokości około 1 ½ cm . Wrzucamy je na osolony wrzątek i gotujemy przez 2 minuty od chwili wypłynięcia. Po ugotowaniu a przed podaniem polewamy je  masłem topionym z tartą bułką i posypujemy cukrem.
              Jeśli nie zjemy wszystkich pierogów i chcemy je zostawić na następny dzień lub zamrozić wrzucamy je do zimnej wody a następnie porządnie odcedzamy. Ten zabieg zapobiega sklejeniu się pierogów.


Pyzy  ziemniaczane

Składniki:

              ½ kg gotowanych ziemniaków
              ½ kg surowych ziemniaków
              2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
              mąka pszenna do posypania stolnicy

Wykonanie: 
              Ugotowane poprzedniego dnia i zmielone ziemniaki mieszamy z surowymi startymi ziemniakami. Surowe starte ziemniaki należy przedtem bardzo mocno wycisnąć przez starą ścierkę. Możemy na to przeznaczyć jedną z najstarszych ścierek i po upraniu chować ja do tego celu. Świeże ziemniaki zabrudzą bowiem ścierkę na ciemno i nie da się jej już doprać.
              Wyrabiamy gotowane i surowe ziemniaki z mąką kartoflaną, solą i majerankiem. Następnie łyżeczką lub łyżką nabieramy odpowiednie porcje ciasta , rzucamy je na stolnicę porządnie posypaną mąką pszenną, formujemy kulki, każdą z nich przygniatamy palcem w taki sposób, aby w środku każdej pyzy powstało zagłębienie na sos i wrzucamy je na wrzącą osoloną wodę.
              Pyzy gotujemy przez najwyżej 1-2 minuty od chwili wypłynięcia na powierzchnię wody. Podczas dłuższego gotowania po prostu się nam rozpłyną.
              Podajemy je polane sosem mięsnym, sosem grzybowym lub przysmażoną na maśle lub smalcu ze skwarkami drobno posiekaną cebulą.
              Jeżeli chcemy część pyz  zostawić na następny dzień, musimy je przelać zimną wodą czyli „zahartować„  aby się nie posklejały.

             
Kluski śląskie

Składniki:

              gotowane ziemniaki   ( dowolna ilość )
              najlepiej 0,5 do ¾ kg
              mąka ziemniaczana
              (lub jeśli ktoś woli użyć innej nazwy skrobia ziemniaczana)
              mąka pszenna do posypania stolnicy.
              sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

Ilość ziemniaków zależy od tego, ile chcemy zrobić klusek. Ugotowane i zmielone przez maszynkę ziemniaki dzielimy na trzy części. Dodajemy czwartą część mąki ziemniaczanej i jajko. Zagniatamy ciasto dotąd, aż będzie odchodziło od ręki, podsypując mąką pszenną żeby się nie przylepiało do stolnicy. Robimy wałek z zagniecionego ciasta, krajemy go na równe odcinki (wielkość zależy od tego jak duże chcemy otrzymać kluski). Robimy z nich kulki, w każdej po środku wgniatamy dziurkę w której znakomicie zbiera się sos gdy podajemy je do wołowej pieczeni.  Świetnie do tego nadają się małe paluszki naszych dzieci czy wnuków jeżeli są z nami w kuchni. Podwójna korzyść : my mamy dzieci na oku a one się nie nudzą kiedy robimy obiad. 


Knedle

Składniki: 

70 dag ziemniaków
25 dag mąki pszennej
1 jajko
50 dag śliwek
masło
sól
  
Wykonanie: 

      Obrane ziemniaki gotujemy z dodatkiem soli. Chwilę studzimy i jeszcze ciepłe mielimy przez maszynkę do mięsa.  Ostudzone ziemniaki wykładamy na posypaną mąką stolnicę, dodajemy przesianą mąkę, jajko i zagniatamy do momentu aż ciasto będzie dobrze wyrobione. Ciasto ziemniaczane nie powinno zbyt długo leżeć, bo robi się rzadkie i już nie daje się lepić.
              Z wyrobionego ciasta formujemy wałek o średnicy około 3 cm i kroimy w kawałki w zależności od tego, jak duże mamy śliwki jaką wolimy grubość ciasta. Najlepsze do knedli są mniejsze śliwki, prawdziwe węgierki. Kawałeczki ciasta spłaszczamy, kształtujemy placuszki, a na środek kładziemy śliwkę i dokładnie zlepiamy brzegi, formując kulki. Do każdej śliwki przed jej zalepieniem w cieście wkładamy odrobinę masła i wsypujemy trochę cukru. Zalepione knedle obtaczamy w mące, układamy na stolnicy obsypanej dokładnie mąką, żeby nie przywierały i przykrywamy ściereczką.
              Podczas lepienia knedli zagotowujemy w sporym garnku wodę, lekko osoloną i trzymamy ją na małym ogniu, aby po ich ulepieniu  można było zwiększyć ogień i natychmiast je gotować. Knedle wkładamy partiami do osolonej i gotującej się wody, mieszając od czasu do czasu i przykrywamy. Gdy wypłyną na wierzch, odkrywamy je i gotujemy przez 2-3 minuty. Wybieramy łyżką cedzakową i przekładamy na półmisek, polewając roztopionym masłem z tartą bułką lub kwaśną śmietaną i posypujemy zwykłym cukrem.


              Knedle są tylko ze śliwkami . Kluski ziemniaczane z innymi niż śliwki owocami , na przykład z truskawkami czy wiśniami i to nie  knedle !!!!!!!!!!.


Krokiety ziemniaczane  

Składniki:
              dowolna ilość gotowanych ziemniaków
              1 – 2 jajka
              mąka ziemniaczana
              sól, pieprz do smaku
              tarta bułka

Wykonanie: 

              Krokiety ziemniaczane to nadzwyczaj elegancki dodatek do drugich dań zamiast ziemniaków czy frytek. Ugotowane poprzedniego dnia i zmielone przez maszynkę do mięsa ziemniaki wyrabiamy z dodatkiem jajka, 2-3 łyżkami mąki ziemniaczanej oraz solą i pieprzem do smaku. Następnie formujemy mniejsze lub większe kulki, obtaczamy je w tartej bułce i smażymy na głębokim tłuszczu. Podajemy na gorąco.

Kotlety ziemniaczane

Składniki:

              dowolna ilość gotowanych ziemniaków
              1 – 2 jajka
              mąka ziemniaczana
              sól, pieprz do smaku
              tarta bułka

Wykonanie: 

Postępujemy podobnie jak przy robieniu krokietów ziemniaczanych: ugotowane poprzedniego dnia i zmielone przez maszynkę do mięsa ziemniaki wyrabiamy z dodatkiem jajka, 2-3 łyżkami mąki ziemniaczanej oraz solą i pieprzem do smaku. Formujemy kotlety, podobnie jak z mięsa mielonego, obtaczamy w tartej bułce i smażymy. Kotlety ziemniaczane podajemy polane sosem grzybowym, mięsnym, żurawinowym ale najlepsze są polane sosem słodko – kwaśnym z korniszonów w occie lub konserwowych ogórków. PYCHA!!!


Sos ogórkowy o ziemniaczanych kotletów (albo innych klusek)

Składniki:

Marynowane korniszony
lub konserwowe ogórki
mąka ziemniaczana
sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

              Korniszony (specjalny gatunek ogórków do marynowania) lub ogórki konserwowe ścieramy na tarce i dusimy jakiś czas w niewielkiej ilości wody. Kiedy są już miękkie dolewamy wody, solimy i pieprzymy a następnie zagęszczamy mąką ziemniaczaną , podobnie jak w przypadku kiślu owocowego. Gorące kotlety ziemniaczane polewamy sosem tuż przed podaniem na stół.

Ziemniaki puree inaczej

              Ugotowane ziemniaki odlewamy, następnie rozgniatamy je dokładnie specjalną ubijaczką  (najlepiej z dziurkami).Zazwyczaj do ziemniaków puree dolewamy trochę mleka i dodajemy odrobinę masła. Nie solimy ich dodatkowo, ponieważ solimy je w trakcie gotowania.
              Gospodynie w województwie warmińsko-mazurskim ziemniaki na puree ziemniaczane gotują razem z kapustą włoską mniej więcej ¼ średniej kapusty na ¾ kg ziemniaków. Po ugotowaniu rozgniatają kapustę razem z ziemniakami. Radzę spróbować. To jest pyszne!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz