sobota, 18 października 2014

Coś pysznego na drugie danie ...

Ruskie pierogi

Ciasto na pierogi

Składniki:
1/2 kg mąki (lub więcej)
1 łyżeczka masła
szczypta soli
wrzątek

Wykonanie:
Mąkę z masłem zaparzamy wrzątkiem  i zagniatamy ciasto tak, aby miało konsystencję ciasta na krajane kluski. Wykonane w ten sposób ciasto na pierogi NIGDY nie będzie twarde i zawsze będzie się dobrze sklejać. Pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oleju (żeby się nie sklejały) przez 5-7 minut od momentu kiedy wszystkie wypłyną na powierzchnię.  Wyławiamy ugotowane pierogi, podajemy na gorąco polewając masłem z bułką tartą albo podsmażoną cebulką i smalcem ze skwarkami.  Nadmiar pierogów przelewamy je zimną wodą i układamy na półmiskach. W moim domu pierogi z owocami jada się zawsze na zimno, polane kwaśną śmietaną z cukrem. PYCHA!

Farsz do ruskich pierogów
Gotowane, drobno zmielone ziemniaki i biały ser w proporcji 1:1, podsmażona na tłuszczu drobno pokrajana cebulka, sól i pieprz do smaku. Ziemniaki należy ugotować poprzedniego dnia.

Kopytka
Składniki:
ziemniaki,
 jajko,
mąka ziemniaczana,
pieprz i sól do smaku ( ewentualnie majeranek).

Wykonanie:
Ugotowane poprzedniego dnia ziemniaki mielemy przez maszynkę do mięsa lub przeciskamy specjalnym przyrządem do ugniatania ziemniaków. Dodajemy mąkę ziemniaczaną, jajko, pieprz, sól i majeranek do smaku. Wyrabiamy ciasto. Powinno mieć konsystencję ciasta na kluski. Wałkujemy na stolnicy podsypanej mąką długie wałeczki które tniemy na ukośne kawałki. Wrzucamy na wrzącą, lekko osoloną wodę i gotujemy przez 5-7 minut po wypłynięciu klusek.

Pieczona polędwica wołowa (znakomita z kopytkami)

Składniki:
60 dag polędwicy wołowej
sok z cytryny
tłuszcz do smażenia

Wykonanie:

Na 1/2 godziny przed pieczeniem natrzeć polędwicę solą i polać sokiem z cytryny. Następnie obsmażyć na gorącym tłuszczu, podlać niewielka ilością rosołu lub wody i dusić 1/2 godziny obracając  kilka razy. Taka polędwica na gorąco jest znakomita z kopytkami. Można ją też jeść na zimno.

UWAGA  I : Zamiast polędwicy może być pieczeń wołowa tylko wołowina dusi się dłużej niż polędwica wołowa .....  
UWAGA II: do wołowiny można podawać "na gorąco" tarte gotowane buraki doprawione, solą, kwaskiem i cukrem (ewentualnie odrobiną kwaśnej śmietany). Jak ktoś woli "na zimno" albo "na gorąco" gotowana i odpowiednio doprawioną czerwoną kapustę (na Śląsku i w innych regionach Polski mówią na nią "modra" bo rzeczywiście po ugotowaniu ma taki kolor). Można też podać gotowany kalafior albo zieloną sałatę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz