czwartek, 22 maja 2014

Wróćmy do truskawek

   
       No taaaaak oczywiście! Słyszałam często od starszych od siebie powiedzenie "i do ciebie przyjdzie skleroza"  No i... dopadła! Trochę spóźniony ten przepis na truskawki ale może jeszcze coś uda się Wam zrobić a jak nie ... to w następnym roku. Pierogi można robić też z mrożonymi truskawkami chociaż nie są takie dobre jak ze świeżymi. Z tym, że trzeba szybko zalepiać w cieście zamrożone truskawki i natychmiast je gotować.
      Biszkopt można spokojnie robić z mrożonymi owocami.

     Truskawki, truskawki, truskawki.... Przepyszne owoce,  ale  czas ich owocowania jest niestety krótki więc w ciągu kilku tygodni trzeba się najeść truskawek do syta. Truskawki to jedne z moich ulubionych owoców. Mogę je jeść kilka razy dziennie, podobnie jak pomidory.  Zresztą podobnie jak pomidory jem truskawki kładąc je na kromkach chleba, posmarowanych masłem. Kto powiedział że nie można jeść chleba z truskawkami jeżeli jemy chleb z pomidorem? Kiedy zaczyna się wysyp truskawek, naszych polskich, trzeba się modlić, choć to wydaje się bez sensu, o suszę. Kiedy zaczynają padać deszcze truskawki dostają pleśni i już po nich. Dlatego jedzmy ich jak najwięcej póki są. Truskawki sprowadzane zza granicy nie są tak dobre jak nasze. Owszem wyglądają ładnie, czasem nawet apetycznie pachną ale zupełnie nie mają smaku prawdziwych, wygrzanych na słońcu truskawek. 

RATUJ SIĘ KTO MOŻE czyli biszkopt  z truskawkami "na szybko" 
kiedy goście tuż tuż za drzwiami
(średnia tortownica)

Składniki:
4 całe jajka
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
zapach (kilka kropli)
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie:
Ubić mikserem jajka z cukrem na puszystą masę (aż masa będzie biała), dodać mąkę i ostrożnie wymieszać łyżką. Wlać do tortownicy wysmarowanej masłem lub margaryną do pieczenia i wysypanej tartą bułką. Piec w temperaturze 220C piec co najmniej 20 minut. Owoce ułożyć na biszkopcie dopiero kiedy ten z wierzchu  zacznie się lekko zarumieniać (po jakiś 10 minutach pieczenia) aby owoce nie utopiły się i nie spadły na dno tortownicy bo wtedy biszkopt będzie mokry, jakby miał zakalec a owoce "rozciapciane"). Po wyjęciu z piekarnika polukrować na gorąco. Lukier podczas stygnięcia ciasta tworzy piękną równą warstwę. Lukier można nakładać pędzelkiem (najlepiej silikonowym), można też cienkim strumieniem lukru polać ciasto. Jeżeli domownicy nie lubią lukru ciasto po ostygnięciu można posypać cukrem pudrem.

Biszkopt z owocami i bezą

Składniki:
Jak  wyżej

Wykonanie:
Na upieczony biszkopt zamiast lukru wylewamy warstwę dobrze ubitej, lekko osłodzonej piany , posypujemy ją siekanymi orzechami włoskimi i suszymy (lekko zapiekamy ).      

Biszkopt nadaje się pod każdy rodzaj owoców. Jest "wygodny" bo robimy go niemal w chwili gdy nadchodzą niespodziewani goście. Pod warunkiem oczywiście, że wszystkie potrzebne składniki mamy w domu. Jeżeli robimy go z jabłkami jabłka krajemy w plasterki i układamy na jego powierzchni podobnie jak pozostałe owoce. Nigdy nie robiłam biszkoptu z dżemem czy konfiturami ale sądzę, że to możliwe. Trzeba spróbować.

UWAGA:  korzystając z wieloletniego doświadczenia i porad mojej Babci zawsze mam w domu kilka świeżych jajek, mleko , tłuszcz i mąkę. Z tych produktów można prędko zrobić najróżniejsze potrawy. Jestem więc przygotowana na każdą okoliczność.

Pierogi z owocami ( truskawki, wiśnie)

Ciasto na pierogi



Składniki:
1/2 kg mąki (lub więcej)
1 łyżeczka masła
szczypta soli
wrzątek

Wykonanie:
Mąkę z masłem zaparzamy wrzątkiem  i zagniatamy ciasto tak, aby miało konsystencję ciasta na krajane kluski. Wykonane w ten sposób ciasto na pierogi NIGDY nie będzie twarde i zawsze będzie się dobrze sklejać. Przez całe lata dodawałam do ciasta na pierogi jajko. Kiedyś w niedzielę zabrakło mi jajek więc poszłam do zaprzyjaźnionej sąsiadki, pani Ireny , która pochodzi z Przemyśla i ona właśnie podała mi ten przepis. Teraz robione przeze mnie pierogi biją wszelkie rekordy  jeśli chodzi o ich ilość jaką można zjeść naraz.
Pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oleju (żeby się nie sklejały) przez 5 minut od momentu kiedy wszystkie wypłyną na powierzchnię.  Wyławiamy ugotowane pierogi, przelewamy je zimną wodą i układamy na półmiskach. W moim domu pierogi z owocami jada się zawsze na zimno, polane kwaśną śmietaną z cukrem. PYCHA!

Śmietana do polania pierogów
(porcja dla 4 osób)

Składniki:
250 ml kwaśnej śmietany
cukier puder (do smaku)
cukier waniliowy z prawdziwą wanilią
Wykonanie:
Śmietanę należy bardzo dokładnie wymieszać ze wszystkimi składnikami, tak, aby nie było w niej grudek. Pierogi z owocami albo placuszki polewane już osłodzoną śmietaną smakują znacznie lepiej niż posypywane cukrem i polewane śmietaną.

     Ja najbardziej lubię pierogi z wiśniami. Oddam za nie wszystkie "ruskie" i z mięsem.
Pierogi z wiśniami można robić też w środku zimy pod warunkiem, że zamrozimy sobie kilka porcji już wydrylowanych wiśni. Wiśnie najpierw drylujemy a dopiero potem zamrażamy. Rozmrożonych wiśni PO PROSTU NIE DA SIĘ wydrylować

     Bardzo lubię eksperymentować w kuchni dlatego też  któregoś lata w okresie truskawkowym zadałam sobie pytanie dlaczego robimy gruszki w occie, śliwki w occie a nikt nie robi truskawek w occie ? Jak pomyślałam... tak natychmiast zrobiłam truskawki w occie. Wyszły naprawdę pyszne i są, podobnie jak inne marynaty piękną ozdobą stołu. Ocet do wszystkich moich marynat robię raczej lekki i dosyć słodki. Chyba, że robię śliwki w occie do sałatek jarzynowych. Te muszą być ostrzejsze bo mają zakwasić sałatkę. 

 Zalewa do marynat: 

1 szklanka octu 10%
4 szklanki wody
1 czubata łyżeczka soli
1 szklanka cukru
przyprawy (do marynat owocowych liść laurowy, goździki i cynamon a do warzywnych pieprz, ziele, liść laurowy)

UWAGA: 
Nie należy robić zbyt pachnącej zalewy do marynat bo za mocno pachnąca goździkami czy cynamonem marynata będzie nie do zjedzenia. 



1 komentarz: