niedziela, 28 września 2014

Marynaty, które zawsze przydają się jako dodatek do dań mięsnych lub wędliny

     W zalewie octowej możemy robić praktycznie wszelkie owoce i warzywa na jakie mamy ochotę. Jeżeli chodzi o mnie to uwielbiam eksperymenty w kuchni robiąc przetwory. Po prostu bawię się tymi cieszy mnie, kiedy moim bliskim i gościom "smakują" moje pomysły. 
      Jeżeli chodzi o wszystkie miękkie owoce i warzywa (wiśnie, czereśnie, truskawki, mirabelki, jabłka, śliwki, pomidory, papryka) to robię zalewę tak jak do papryki. Umyte owoce układam w słoikach, zalewam zimną zalewą, następnie zakręcone słoiki wstawiam do garnka z zimną wodą i kiedy woda zacznie wrzeć, a włąściwie od momentu kiedy pokrywki na słoikach będą gorące, gotuję je przez jakieś 6 do 10 minut (mniejsze słoiki krócej, większe dłużej). Wyjmuję ostrożnie słoiki z wrzątku, dokręcam je i odstawiam na bok do wystygnięcia (słychać często "prztykanie" domykających się pokrywek). 
      Nie robiłam jeszcze melonów ani innych południowych owoców w zalewie octowej ale przy okazji spróbuję. Jeżeli robi się dynię w occie to dlaczego nie melon?
      Kiedy chcemy zrobić marynatę z twardszych warzyw (kalafior, brokuły, gruszki, rajskie jabłuszka i wszystkie inne twarde warzywa) musimy je obgotować do miękkości albo przynajmniej zblanszować (zagotować przez chwilę). Rajskie jabłuszka tak jak podczas robienia konfitury należy ponakłuwać, zagotować (zblanszować) a następnie przelać zimną wodą i dopiero potem wkładać do słoików , zalewać zimną zalewą a potem gotować najwyżej 6 minut od zagotowania wody pod warunkiem, że słoiki są niewielkie. Duże słoiki gotujemy odpowiednio dłużej.
       Przypominam skład delikatnej zalewy octowej do wymienionych przeze mnie warzyw i owoców.

Zalewa:
1 szklanka octu 10%
4 szklanki wody
1 czubata łyżeczka soli
1 szklanka cukru
przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, pierz ziarnisty

Papryka "faszerowana" kiszoną kapustą

     Kupuję na targu małe, różnokolorowe papryki łagodne lub ostre jak kto woli i kiszona kapustę z beczki jak najkwaśniejszą. W domu kapustę doprawiam ziarnami kopru, tartą marchewką i dokwaszam sokiem z cytryny jeżeli byłą za mało kwaśna. Tak doprawioną kapustę odstawiam na kilka godzin żeby się przemacerowała. Papryki myję, delikatnie usuwam gniazda nasienne uważając, żeby podczas tej czynności nie pękły. Następnie, jak kapusta się przemaceruje nadziewam nią papryki, układam w słoikach otworami do góry żeby kapusta nie powypadała z papryki (można każdą paprykę "zamknąć" plasterkiem marchewki), zalewam lekką zalewą i gotuję jak wyżej. 

     UWAGA:   Proponuję układanie w słoiku papryki różnokolorowej (czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa, fioletowa) bo taki słoik może być ozdobą naszej półki kuchennej.  Na stole podczas przyjęcia dla rodziny czy przyjaciół różnokolorowe marynaty też cieszą wszystkie oczy. 

Gruszki w occie
 (najlepiej bergamotki)

Składniki:
Dowolna ilość owoców

Zalewa:
3 szklanki octu 10%
2 szklanki wody
1/2 szklanki cukru (cukru może być więcej)
goździki, ziele angielskie, pieprz czarny  (po 15-30 ziaren)

Wykonanie:

Obrane ze skóry gruszki obgotowujemy do miękkości. Zimne owoce (jeżeli były gotowane lub parzone) układamy w kamiennym garnku lub misce i zalewamy wrzącą zalewą. Następnego dnia zlewamy zalewę z owoców znów ją zagotowujemy i zalewamy owoce. Tę czynność powtarzamy przez 2 następne dni. Czwartego dnia składamy owoce do słoików na zimno, zalewamy gorącą zalewą, tak aby pokryła owoce  i zakręcamy słoiki.



Pieczarki w zalewie octowej

Składniki:
Dowolna ilość pieczarek, im mniejszych tym lepiej.
Zalewa:
1 szklanka octu 10%
4 szklanki wody
1 czubata łyżeczka soli
1 szklanka cukru
przyprawy

Wykonanie:
Pieczarki obgotowujemy przez chwilę w lekko osolonej wodzie z octem,  żeby nie sczerniały. Wrzucamy je do słoików po czym zalewamy uprzednio przygotowaną, chłodną zalewą. Zakręcamy słoiki, wstawiamy je do garnka z zimną wodą i pasteryzujemy (od momentu zagotowania się i rozgrzania pokrywek na słoikach przez 10-12 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz