niedziela, 7 września 2014

Obiecany przepis na krupnik



    Specjalnie dla moich znajomych z FB podaję obiecany dziś przepis na krupnik, a właściwie 2 przepisy. Oba znakomite więc proponuję, żebyście skorzystali i z jednego i z drugiego. SMACZNEGO 

Krupnik
Składniki:
1- 1 i ½ litra wody
½ szklanki drobnej kaszy perłowej
(ja kupuję „średnią” kaszę mazurską)
6-7 sporych kartofli (lub więcej)
Komplet jarzyn (3 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, por)
lub 3 – 4 łyżki solonej jarzynki (można dodać więcej)
natka kopru

Wykonanie:

     Pokrajane w kostkę kartofle i jarzyny pokrajane lub starte na grubej tarce zaczynamy gotować. Dla smaku dodajemy kostkę bulionową i odrobinę masła. Kiedy woda z jarzynami zacznie się gotować wsypujemy kaszę. Gotując krupnik należy go często mieszać bo kasza ma tendencje do przypalania się. 

UWAGA I: Krupnik można na końcu zaprawić kwaśną śmietaną 18% lub jogurtem i dodać sporą garść posiekanej natki kopru. Ja do wszelkich zup (oczywiście nie do zup owocowych) dodaję mnóstwo kopru, co moim zdaniem podnosi ich smak . Dlatego też w okresie wiosenno-letnim mrożę w torebkach foliowych albo pudełeczkach szalone ilości posiekanego kopru.
UWAGA II: Zamiast kostki bulionowej i masła można, jeśli to ktoś znosi, krupnik tak jak inne zupy można gotować dodając dla smaku kawałek wędzonego boczku lub dobrej kiełbasy.



Krupnik (nie mylić z zupą)

Składniki:
5 czubatych dużych łyżek miodu
1/2 dużej pomarańczy
1/2 dużej cytryny
1/4 litra wytrawnego czerwonego wina
1/4 litra spirytusu
korzenie: gałka muszkatołowa, cynamon w laskach, goździki, 13 dużych ziaren ziela (rozdrobnionych), 7 ziaren pieprzu

Wykonanie:

     Cytrusy dokładnie umyć, następnie po pół pomarańczy i cytryny pokroić razem ze skórką (usuwając przedtem pestki). Miód, cytrusy i korzenie zagotować i pogotować trochę mieszając, aby się nie przypaliły. Następnie wlać czerwone wino i znów jakiś czas gotować. Należy również uważać, aby nie wykipiało. Położyć na sitko gazę i dokładnie przecedzić "miksturę" (owoce można przez gazę wycisnąć). Przecedzoną ciecz wlać znów do garnka, zagotować i po odstawieniu z ognia natychmiast wlać do niej 1/4 litra spirytusu. Płyn przecedzić jeszcze raz przez gazę, zlać do butelek i odstawić żeby się sklarował. Krupnik znakomicie rozgrzewa w długie zimowe wieczory, szczególnie wtedy kiedy wracamy do domu kompletnie przemarznięci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz