sobota, 21 marca 2015

Sałatki wielkanocne i nie tylko

      Tradycyjny post postem, ale trzeba coś jeść. Szczególnie podczas przygotowań świątecznych, kiedy nie ma czasu na ugotowanie czegokolwiek. Ja ratuję się w tym okresie przed "śmiercią głodową" sałatkami jarzynowymi. Robię zwykle 3-4 sałatki do wyboru i zawsze, zaaferowana przygotowaniami do świąt,  mam się czym "podnieść na duchu". Poza tym Polak jak głodny to zły a ja mam naturę raczej ugodową. Może dlatego do chudzielców nie należę. 
     Podaję tu kilka przepisów, ale sałatki jarzynowe mają to do siebie że dają każdemu ogromne pole do popisu. Wszystko co wymyślimy możemy wykonać. Należy tylko dbać o to, żeby sałatka nie była zbyt mokra. Wszystkie składniki (szczególnie te z puszek) bardzo dobrze odsączamy. Mokra sałatka robi się "rozciapciana" i bywa wyjątkowo nieapetyczna. Trzeba też pamiętać że niektóre warzywa farbują, tak jak buraki więc przed użyciem do sałatki gotowanych buraków musimy się zastanowić czy chcemy żeby była pofarbowana czy też nie. 
       Z cała pewnością każdy z Państwa też posiada sekretny własny przepis na sałatkę jarzynową. Jeżeli macie jakieś ciekawe przepisy i chcielibyście się nimi podzielić z czytelnikami mojego bloga dodajcie je w komentarzu, a ja zamieszczę je w blogu pisząć czyj to przepis lub nie, jeśli będziecie chcieli pozostać anonimowi. 

Sałatka jajeczno-serowa 
Składniki:
30 - 40 dag twardego żółtego sera
2 puszki zielonego groszku
3 spore twarde jabłka
6 ugotowanych na twardo jaj
majonez
sól, pieprz ewentualnie bazylia lub oregano do smaku

Wykonanie:
Wszystkie składniki pokrajać w drobną kostkę, wrzucić dobrze odsączony zielony groszek, dobrze wymieszać z przyprawami i majonezem. Do sałatki można również dodać drobno posiekane włoskie orzechy i pokrajany w kostkę ananas z puszki. 

Sałatka jarzynowa (ruska, albo włoska)


Składniki:
1/2 kg marchwi
4 średnie pietruszki
1 duży lub 2 mniejsze selery
2 mniejsze pory (wielkie pory są często "łykowate")
5 kwaśnych jabłek
3-4 ogórki konserwowe
1-2 łodygi selera naciowego
1-2 puszki zielonego groszku konserwowego
5 średnich ziemniaków ugotowanych w mundurkach
duża garść pokrajanej natki pietruszki albo zielonego koperku

Wykonanie:
Często sałatkę jarzynową robimy z warzyw ugotowanych w rosole, aby je wykorzystać. Jeśli jednak planujemy wykonanie sałatki jarzynowej polecam ugotowanie jarzyn w całości i obranie ich po wystudzeniu. Sałatka z takich warzyw ma zupełnie inny smak (jest bardziej esencjonalna).
Ostudzone gotowane jarzyny obieramy, następnie krajemy w drobną kostkę. Zamiast cebuli proponuję drobno pokrajane pory. Są smaczniejsze i sałatka lepiej wygląda. Można też dodać kilka ząbków marynowanego czosnku drobno pokrajanych.

UWAGA:

Wszystkie jarzyny w  sałatce powinny być pokrajane na kawałki tej samej wielkości (najlepiej wielkości ziaren zielonego groszku). Jabłka i ogórki powinny być pokrajane na drobniejsze kawałki. Można też dodać pokrajane jajka na twardo.
Do sałatki jarzynowej można też dodać suszonej bazylii , oregano lub innych ziół ale bez przesady. Jeżeli chcemy przechowywać sałatkę przez kilka dni najlepiej wymieszać ją niewielką ilością oleju jadalnego lub oliwy. Można ją jeść tylko z olejem (oliwą) albo już przed podaniem dodać majonez. Sałatkę można przed podaniem posypać siekaną natką pietruszki , przybrać konserwową papryką , pomidorami (jak nam w duszy zagra).

Sałatka jarzynowa "na winie"
(czyli co się pod rękę nawinie)

Składniki:
1 puszka zielonego groszku
warzywa ugotowane w rosole
garść natki pietruszki,
krajany zielony koperek
a poza tym: " co się pod rękę nawinie"
czyli wszystko czym w danej chwili dysponujemy:
gotowane na twardo jajka, jabłka, gruszki, resztki żółtego sera, konserwowe
lub kiszone ogórki, papryka surowa bądź konserwowa itp.

Wykonanie:
Staramy się, aby wszystkie składniki były pokrajane na równe kawałki (żółty ser może być starty na grubej tarce), ale niezbyt drobne. Zasada równych kawałków warzyw dotyczy wszystkich sałatek jarzynowych. Sałatki pokrajane bardzo grubo albo zbyt drobno są nieapetyczne i niesmaczne.  

Sałatka imieninowa

Składniki:
1/2 kg twardego żółtego sera (może być "Gouda")
1 puszkę ananasów
garść rodzynek
Sos do sałatki
1/2 szklanki majonezu
2-3 rozdrobnione ząbki czosnku
kilka kropli chili

Wykonanie:
Ser zetrzeć na grubych oczkach tarki, dodać drobno pokrojonego ananasa z puszki
i rodzynki. Całość wymieszać z przygotowanym uprzednio sosem. Można dodać do tej sałatki zielony groszek z puszki albo kukurydzę.

Staramy się, aby wszystkie składniki były pokrajane na równe kawałki (żółty ser może być starty na grubej tarce), ale niezbyt drobne. Zasada równych kawałków warzyw dotyczy wszystkich sałatek jarzynowych. Sałatki pokrajane bardzo grubo albo zbyt drobno są nieapetyczne i niesmaczne.  

     Oprócz sałatek bardzo chętnie, przejedzeni świątecznymi wędlinami jadamy surówki. Można je też podawać na świąteczny stół. Czemu nie? Będą mile widzianym dodatkiem do mięs i wędlin, urozmaiceniem naszego menu. Podaję dwa niezwykle proste przepisy.

Marchewka - jabłko
     Ilość składników zależy od nas samych. Proporcja : tyle samo marchewki co jabłka. Najlepsze są jabłka kwaśne. Przynajmniej ja takie lubię. Ucieramy na drobnej tarce obraną marchew i obrane jabłka. Starte jabłka polewamy odrobiną soku cytrynowego żeby nie zczerniały. Startą marchew i jabłka mieszamy z kwaśną śmietaną. Może być też jogurt, jeżeli wolimy go od śmietany. 

Seler - orzechy włoskie
    Ścieramy na tarce korzeń selera. Dodajemy starte na specjalnej tarce sporą ilość orzechów włoskich. Całość mieszamy z  majonezem. Możemy do środka dodać też garść rodzynek.  T surówka będzie raczej słodka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz