sobota, 21 marca 2015

Pascha

     Polska od wieków była państwem wielonarodowościowym. Tak, jak przenikały sie różne kultury i zwyczaje związane z obchodzeniem świąt religijnych tak w przepisach można zauważyć wpływy innych kuchni. Przede wszystkim żydowskiej i kresowej , ale także niemieckiej, szwedzkiej i wielu innych narodów, których przedstawiciele wybrali Polskę na miejsce swojego pobytu.   
      Bardzo lubimy wszelkiego rodzaju serniki, ale z okazji Wielkiej Nocy zwykle staram się zrobić paschę, taką prawdziwą bo ta sprzedawana w cukierniach czy kawiarniach to po prostu zwykły biały ser, osłodzony, czasem z rodzynkami, usztywniony żelatyną lub galaretką owocową z galaretką owocową na wierzchu. Owszem, to nazywa się pascha, ale nawet koło prawdziwej paschy nie leżało. Przekonajcie się sami.
     
Prawdziwa pascha I

Składniki:
1 kg sera białego pełnotłustego
1/2 kg masła
1 i 1/2 szklanki cukru (lub więcej, do smaku)
1 szklanka kwaśnej, tłustej śmietany
1 laska prawdziwej wanilii
drobno pokrajane bakalie ( smażona skórka pomarańczowa,
daktyle, rodzynki, suszone morele, figi, kandyzowane owoce, orzechy)

Wykonanie:
Biały ser mielimy przez maszynkę do mięsa albo przeciskamy tłuczkiem do ziemniaków (takim "w dziurki" ). Następnie miksujemy wszystkie składniki oprócz wanilii i bakalii na jednolita masę. Tę masę należy włożyć do lnianego woreczka albo do lnianej ścierki i powiesić na całą noc aby odciekła. Następnego dnia do masy serowej dodajemy drobno posiekane bakalie i drobno pokrajaną laskę wanilii i układamy ją w szklanych lub porcelitowych  formach (mogą być salaterki).

UWAGA:
Paschę podajemy wyjętą z form i przybraną z wierzchu bakaliami, konfiturami albo owocami z puszki. Ponieważ pascha jest potrawą typowo wielkanocną to z  okazji świąt możemy użyć form o różnych kształtach: serce, zając, baranek.
Aby ułatwić sobie wyjęcie paschy z formy na spód wkładamy spory kawałek sparzonej uprzednio gazy tak, aby wystawała poza brzegi formy. Następnie wkładamy do formy masę serową i mocno ją upychamy wygładzając na końcu nożem maczanym we wrzątku aby uzyskać gładką powierzchnię.
Nakrywamy paschę zwisającymi końcami gazy i wstawiamy na noc do lodówki. Wyjmując ją przed podaniem gościom na półmisek czy talerz kładziemy formę spodem do góry i pociągamy za gazę co ułatwia wyjęcie nieuszkodzonej paschy w żądanym kształcie.
Jeśli zrobimy więcej paschy świetnie można ją przechować w zamkniętych pojemnikach w zamrażalniku  , nawet przez dłuższy okres. Pascha według tego przepisu nie traci podczas przechowywania wartości smakowych.

Prawdziwa pascha II

Składniki:
1 i 1/4 kg sera białego pełnotłustego
1/2 kg masła
20 żółtek
szklanka kwaśnej, tłustej śmietany
1 laska prawdziwej wanilii
drobno pokrajane bakalie ( smażona skórka pomarańczowa,
daktyle, rodzynki, suszone morele, figi, kandyzowane owoce, orzechy)

Wykonanie:
Tak samo jak paschy z poprzedniego przepisu, ale ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia się salmonellą nie polecam paschy z surowymi żółtkami, choć niewątpliwie jest smaczniejsza.
UWAGA:
Nie polecam również przechowywania paschy z żółtkami w zamrażalniku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz