środa, 28 stycznia 2015

URODZIN ciąg dalszy

   Nowy rok i jego pierwsze trzy miesiące obfitują w liczne przyjęcia urodzinowe w mojej rodzinie i u moich przyjaciół.  Normalny cykl przyrody : na wiosnę budzi się do życia przyroda i rodzą się młode: zarówno małe dzieci tak jak  zwierzęta (lisy, zające, sarny) . Podobnie wiosną wykluwają się z jaj ptaki.
   Narazie podaję trzy przepisy na torty z tym, że ten makowy wykonuję przeważnie na Nowy Rok. Oceńcie i wybierzcie sami . Wkrótce podam przepisy na inne domowe torty.

Orzechowy tort węgierski Ilony
(Duża tortownica)

Składniki:

6 dużych jaj
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
6 dag mielonych włoskich orzechów (około 6 czubatych łyżek)
10 dag cukru pudru

Wykonanie:

Oddzielić białka od żółtek. Utrzeć żółtka z 2/3 cukru pudru na białą masę. Wymieszać mąkę i mielonymi orzechami. Ubić pianę z pozostałym cukrem pudrem. Powoli łączyć ubite żółtka z pianą i orzechami wymieszanymi z mąką. Należy wszystkie składniki mieszać bardzo wolno i ostrożnie, żeby piana za bardzo nie opadła. Piec w tortownicy wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką lub wyłożonej folią aluminiową która również powinna być wysmarowana masłem.  Wstawić do piekarnika temp.
Przełożyć tort kremem kawowym i wiśniami kandyzowanymi. Z wierzchu tort polać kremem kakaowym i posypać siekanymi orzechami.
UWAGA:
Przepisy na krem kawowy i kakaowy do "Orzechowego tortu węgierskiego Ilony" poniżej.

Krem kawowy - do przełożenia tortu

Składniki:
3 żółtka
10 dag cukru pudru
100 g bardzo mocnej kawy
1 łyżka mąki pszennej
20 dag masła

Wykonanie:
Wymieszać na sucho mąkę z cukrem pudrem, następnie dodać do tego kawę i żółtka i wymieszać na jednolitą masę (bez grudek). Należy przygotować tę masę w mniejszym garnku, który można będzie potem "zawiesić" w większym, nad powierzchnią znajdującej się w nim wody. Wstawić garnek z wymieszaną maso do większego z gotująca się wodą i zagęścić ją na parze przez cały czas ubijając (najlepiej trzepaczką do ubijania piany, ewentualnie mikserem z końcówką do piany). Ubitą i zagęszczoną masę należy odstawić z ognia i wystudzić. Następnie należy dodawać do niej uprzednio rozwiercone masło i nadal ją ucierać aż podwoi swoją objętość i stanie się puszysta. Na końcu dodać do masy alkohol.


UWAGA:
1)Alkohol (spirytus) należy dodawać po trochu, żeby się krem nie zważył, najlepiej wymieszany z cukrem pudrem (patrz  krem waniliowy do tortu).
2)Kawa. Najlepiej zaparzyć 1/2 -1/3 malej filiżanki do kawy mocnej kawy "nesca" lub innej dobrej kawy rozpuszczalnej. Zaparzona kawa powinna mieć konsystencję kogla-mogla. Można dodać jeszcze trochę zwykłej suchej, drobno zmielonej kawy, przesianej przez drobne sitko. Krem powinien mieć intensywny smak kawy.

Krem kakaowy

Składniki:
1 całe jajko
5 dag cukru pudru
1 pełna łyżka stołowa kakao
7 dag masła
2 cm drobno pokrajanej laski wanilii

Wykonanie:
Wymieszać na sucho cukier puder i kakao, następnie dodać do tego całe jajko i wymieszać na jednolitą masę (bez grudek). Należy przygotować tę masę w mniejszym garnku, który można będzie potem "zawiesić" w większym, nad powierzchnią znajdującej się w nim wody. Wstawić garnek z wymieszaną maso do większego z gotująca się wodą i zagęścić ją na parze przez cały czas ubijając (najlepiej trzepaczką do ubijania piany, ewentualnie mikserem z końcówką do piany). Ubitą i zagęszczoną masę należy odstawić z ognia i wystudzić. Następnie należy dodawać do niej uprzednio rozwiercone masło i nadal ją ucierać aż podwoi swoją objętość i stanie się puszysta. Na końcu dodać do masy alkohol, najlepiej czysty spirytus, ewentualnie odrobinę rumu.

Tort makowy cioci Mysi

Składniki:
1 szklanka zmielonego maku
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
25 dag masła
4 całe jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie:
Utrzeć masło z cukrem , żółtkami i makiem. Dodać mąkę. Na końcu dodać ubitą z białek pianę i proszek do pieczenia wymieszany z odrobiną mąki. Włożyć masę do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką. Piec w temperaturze 180-220 stopni. Po 20 minutach sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone.

Tort z Brwinowa

Ciasto:

Składniki:
5 jajek
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 paczka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią

Wykonanie:
Ubić pianę z białek. Ubijając dalej dodawać żółtka , cukier waniliowy, cukier puder, na końcu dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wlać do tortownicy wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką. Piec w temperaturze 200 0C przez 40 minut.

Krem:
1 opakowanie masła
1/2 butelki śmietanki kremówki 36%
cukier puder (do smaku)
zapach cytrynowy 7-8 kropli
rodzynki

Wykonanie:
Ucierać mikserem masło z cukrem i śmietanką. dodać zapach cytrynowy a na końcu ubity krem wymieszać łyżką z odsączonymi z wody rodzynkami.

Poncz do nasączenia tortu:
1 szklanka wody z cukrem
sok z połowy cytryny
spirytus albo rum (do smaku)
ananasy lub brzoskwinie z puszki

UWAGI :

    1: Biszkopty pod torty kraję przeważnie na 3 częci, z czego pierwszą z nich, tę na samym spodzie tortu, smaruję cienką warstwą kremu i kwaśnym dżemem lub tylko dżemem. Najlepszy jest dżem mirabelkowy. Powidła do przełożenia tortu się nie nadają. Dzieki przełożeniu tortu dżemem sam tort ne jest tak bardzo słodki.  
   2: Do tortu węgierskiego używam wiśni z kompotu albo niskosłodzonej konfitury wiśniowej.
   3: Tort można też przekładać bitą śmietaną z owocami ale wtedy trzeba zrobić bardz "lekki" biszkopt. 
   4: Przybranie tortu zależy od inwencji "autora". Jeżeli tort nie ma szans na szybkie zjedzenie to proponuję przybierać je owocami smażonymi, suszonymi, w cukrze lub wyjętymi z kompotu (ewentualnie z puszki). Świeżymi owocami przybieramy tort jeśli będzie prędko zjedzony :)
   5: Każdy  tort, szczególnie z masą maślaną krajemy przed podaniem ostrym nożem maczanym we wrzątku .  Każdy tort, szczególnie z bitą śmietaną, najlepiej przed pokrajaniem schłodzić porządnie w lodówce. Tylko nie w zamrażarce. 
   6: Tort z masą maślaną najsmaczniejszy jest następnego dnia po zrobieniu go. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz